تحلیل 365

در رابطه با بایاس ارزها بدانید که:

منتشر شده

در

USD:

آقای پاول با یک لحن هاوکیش اعلام کرد که پیشرفت اقتصاد به حدی رسیده است که باید تیپرینگ تا اواسط 2022 پایان یابد.

از این لحن آقای پاول میتوان این استنباط را داشت که مقدار کاهش اوراق قرضه بیشتر از چیزی خواهد بود که قبلاً اعلام شده است.( چیزی حدود 30 میلیارد دلار)

از نظر آقای پاول آمار کار ماه قبل نیز خیلی نگران کننده نیست و مسیر پیشرفت اقتصاد را روشن می بیند. با این اوصاف احتمال اعلام تیپرینگ در هفته های آینده دور از انتظار نیست.

در جدول بالا از دیدگاه فدرال رزرو با توجه به آمار های اعلام شده همچنان تورم را گذرا می دانند و از 3.7% در سال 2021 به 2.1% در 2024 پیش بینی میکنند. باتوجه به 2.1% در 2024 و بالاتر بودن نسبت به تورم 2 درصدی این موضوع نیز اهرمی برای قوی تر شدن دلار خواهد بود.

نکته حائز اهمیت در مورد معاملات دلار این است که حتی در صورت اعلام تیپرینگ و میزان کاهش خرید اوراق قرضه نیز دلار به صورت آسانسوری (با سرعت بالا) رشد نخواهد کرد و نوسانات زیادی خواهد  داشت.

بهترین معامله برای دلار خرید آن نسبت به JPY  و CHF می باشد، زیرا باقی بانک های مرکزی نیز به احتمال زیاد سیاست های هاوکیش در پیش خواهند گرفت.

 

CHF:

فرانک سوییس یک دارایی امن به حساب می آید و بیشتر اوقات بر اساس سنتیمنت بازار حرکت میکند نه داده های اقتصادی سوییس به طوری که در Risk Off قوی  و در Risk On ضعیف می شود. به طور کلی با وضعیت خوب اقتصاد جهانی فرانک ضعیف و در صورت بد بودن اقتصاد جهان به دلیل دارایی امن بودن قوی می شود.

تجربه نشان داده است که بانک مرکزی سوییس در صورت تضعیف یا رشد بیش از حد ارز خود دخالت های مستقیم برای ایجاد تعادل خواهد کرد و این ریسک معامله در این ارز را بالا میبرد.

بانک مرکزی سوییس معمولاً دنباله رو بانک مرکزی اروپا می باشد و در حال حاضر تصمیم به تغییر سیاست های خود ندارد.

این ارز رابطه مستقیمی با طلا دارد و حرکات مشابهی انجام می دهند.

 

CAD:

در میتینگ ماه قبل اعلام شد که ضربه سویه دلتا سنگین تر از حد انتظار بوده است ولی گفته شد که این نزول اقتصادی موقتی است و انتظار یک رشد قوی را داریم.

دیتای اشتغال کمتر از ماه قبل اعلام شد برای همین جهت گیری بانک مرکزی کانادا نسبتا خنثی بود.

نکته حائز اهمیت در مورد دلار کانادا همگرایی این ارز با نفت است. بعد از ریزش وحشتناک نفت با بهبود وضعیت اقتصاد و تقاضا قیمت نفت ریکاوری بسیار مناسبی را انجام داد.

دلار کانادا در میان مدت فاز صعودی دارد، چون جهان با واکسیناسیون امیدوار به رشد اقتصادی سریعتر است و اینکه با توجه به سیاست های انبساطی که در این مدت انجام شده، پول زیادی در دست مردم وجود دارد که باعث افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش تولید و افزایش استفاده از مواد خام از جمله نفت خواهد شد.

اما در کوتاه مدت دلار کانادا به سنتیمنت بستگی دارد و در صورت Risk Off نزولی  و در Risk On صعودی خواهد بود.

 

AUD:

برای معاملات دلار استرالیا باید مولفه های مختلفی را در نظر گرفت؛

  1. وضعیت کرونا و قرنطینه ها: استرالیا تقریبا 60 درصد جمعیت خود را واکسینه کرده است( 40 درصد کامل 20 درصد 1 دوز) و به زمان پایان قرنطینه ها نزدیک شده ایم و این که قرنطینه ها باعث شد GDP فصل سوم خوب نباشد و باید منتظر فصل 4 باشیم.
  2. کند شدن رشد اقتصادی چین، به دلیل تبادل زیاد بین این دو کشور باعث ضعف این ارز شده است ( صحبت هایی مبنی بر مشکلات سیاسی بین دوکشور در مورد بعضی کالاها نیز وجود دارد)
  3. سنگ آهن که 24% صادرات استرالیا می باشد با کاهش قیمت 50% مواجه شده است که ضرر بزرگی برای این کشور می باشد. (باعث کاهش تراز تجاری استرالیا شده و در صورت چاپ پول پشتوانه ای وجود ندارد)
  4. ذغالسنگ نیز 19% صادرات استرالیاست ولی قیمتش به میزان سنگ آهن کاهش نداشته است ولی چین اعلام کرده که به سمت استفاده از انرژی پاک می رود و این یعنی کاهش خرید ذغالسنگ از استرالیا
  5. بانک مرکزی استرالیا از بازگشت اقتصادی بعد از کرونا مطمئن نیست و برای همین در جلسه گذشته لحن خنثی داشته ولی بعضی از اعضا تغییر نرخ بهره را به پایان سال2024 موکول کرده اند.

در کل میان مدت این ارز نزولی می باشد( هنوز هم دلار استرالیا پس از ین ژاپن پرفروش ترین ارز می باشد)
در کوتاه مدت میتوان در Risk Off فروشنده و در Risk on خریدار (برای هدف های کوچک) بود.

با توجه به این حجم از فروش میتوان انتظار یک Short Squeeze (جهش ناگهانی قیمت) به سمت بالا را نیز در صورت برداشته شدن بعضی عوامل بالا داشت.

 

JPY:

ین نیز مانند فرانک دارایی امن محسوب می شود.

نرخ بهره در ژاپن بسیار پایین است برای همین مردم ترجیح میدهند جای بانک با پول خود اوراق قرضه و شاخص های کشور های دیگر مخصوصاً آمریکا را خریداری کنند. برای همین در Risk Off شاخص های خریداری شده را فروخته و تبدیل به ین میکنند که این باعث ریزش شاخص ها و تقویت ین ژاپن می شود.

ژاپن تقریبا در یک تله اقتصادی گرفتار شده است و به دلیل تورم پایین نمیتواند تغییرات خاصی را در نرخ بهره خود ایجاد کند.

به طور کلی در میان مدت این ارز نزولی خواد بود مگر در مواقعی که تنش های خاصی مانند درگیری چین و آمریکا، مسائل ژئوپلیتیک و …

نکته مهم دیگر کارولیشن بین ین ژاپن و اوراق قرضه 10 ساله آمریکا (US10Y) است به طوریکه با بالارفتن US10Y ین ژاپن تضعیف می شود.

US10Y با دو چیز تغییرات قابل ملاحظه ای دارد:

  1. Risk Off/On در مارکت
  2. تصمیمات بانک مرکزی آمریکا

 

برترین ها

خروج از نسخه موبایل